Pro řidiče Pro začátečníky Vše

Bodový systém řidičů

bodový systém řidiče

Pokud brázdíte naše cesty i necesty svými miláčky na čtyřech kolech, zajisté jste se s těmito slovy setkali. Uniformovaní příslušníci České dopravní policie Vás zastaví a pokud máte jen něco trochu v nepořádku, tak na to přijdou. Potom Vám vypíší složenku na určitou sumu a s úsměvem Vám oznámí, že jste přišli o pár bodů. Bodový systém řidičů byl zaveden 1.6.2006.

Kolik máte bodů?

Celkem můžete nasbírat 12 trestných bodů. Každý přestupek má svoji hranici, kolik Vám bude připsáno při porušení pravidel. Například při jízdě s telefonem v ruce 2 body. Pokud nebudete připoutáni bezpečnostními pásy, jsou Vám připsány 3 trestné body ze systému bodového hodnocení. Jestliže máte děti a nebudou v autosedačce nebo nebudou připoutáni bezpečnostními pásy jsou to 4 body. Při způsobení dopravní nehody s vážnými nebo smrtelnými následky je to 7 bodů a odebrání řidičského průkazu.

Na co si dát pozor?

Je dobré si svoje body hlídat. Klidně by se mohlo stát, že nasbíráte 12 bodů a přijdete o řidičský průkaz a nebudete o tom ani vědět. Byli byste asi nemile překvapeni, kdyby Vám přišel dopis, že jste vybodováni a máte odevzdat řidičák. A ještě navíc máte zákaz řízení motorových vozidel na jeden rok.

Co je Czech Point?

To je přesně to místo, kde se dozvíte, kolik máte bodů. Toto místo se nachází většinou na České poště nebo na Obecním úřadě. Zde můžete požádat o výpis z bodového hodnocení řidiče. Po předložení občanského průkazu a zaplacení 100 korun hned zjistíte, kolik Vám zbývá do 12 bodů. Jestliže jejich počet je 8 trestných bodů, je nejvyšší čas tuto situaci řešit.

Řešení a jak na to

Každým rokem, jestliže jste neudělali žádný přestupek, se Vám odečtou 4 body z bodového systému řidičů. Pokud je pro Vás rok dlouhá doba, můžete si pomoci jiným způsobem. Pro rychlejší vymazání pár bodů slouží tak zvané psychotesty. Po absolvování těchto testů můžete požádat o vymazání 3 bodů. O vymazání bodů smíte požádat jen jednou do roka. Podmínkou je nemít více než 10 nasbíraných bodů.

Co dodat na závěr?

Jezděte opatrně, dodržujte pravidla silničního provozu a respektujte  druhé řidiče.

banner4blog

O autorovi

Jiří Novák