Pro řidiče Pro začátečníky Užitečné info

Co se v autoškole neučí

road

Autoškola je takový základ, kde se dozvíte to nejnutnější. Spoustu dalšího toho ale poznáte až v praxi. Takže co vás v ostrém provozu možná trochu překvapivě také čeká a nemine?

  1. Pomoc, krize!

Nejčastěji za nějakou tou dopravní nehodou stojí právě mladí a nezkušení řidiči. A hojně si stěžují, že autoškola jim v tomto směru nijak nepomáhá. Na nácvik například nouzového brzdění nezbývá prostor. Do budoucna počítá novela zákona s tím, že řidičák nejdřív obdržíte jen „podmínečně”. Původní plán zavedení téhle novinky byl už na rok 2016, takže uvidíme, jestli se jeden z mnoha střídajících se ministrů konečně pochlapí a uvede ji do praxe.

  1. Budiž světlo…

Spěcháte, abyste odkudkoli stihli v zimních měsících vyrazit ještě v odpoledních hodinách. Za chvíli totiž bude tma. A jakmile bude tma, znamená to, že nemáte po kilometru od dveří vlastního domova sebemenší tušení, kde se nacházíte. Platí i pro déšť, sníh, mlhu, Apokalypsu a jiné podobné nepředvídatelné události.

  1. Cyklista na obzoru.

Na silnici patří stejně jako vy k účastníkům silničního provozu, nicméně je daleko zranitelnější. I on může být takovou nečekanou překážkou, kterou jsme zmínili v prvním bodě, takže se s jeho přítomností musíte umět vypořádat. Pozor zejména při předjíždění.

  1. Šnek útočí…

Neriskujete. Bojíte se. Takže jedete pomalu. Hodně pomalu. Ostatně, rychlá jízda je přece jen nebezpečná a vy dodržujete dopravní předpisy. Narušujete ovšem i takto plynulost silničního provozu, nutíte totiž ostatní na silnici, aby buď zpomalili rovněž nebo se vás prostě pokusili předjet.

  1. Buďte milí.

Dobrá, to tak trochu nespadá pod bod „co mě v autoškole nenaučili”. Tohle vám vysvětlili už v mateřské škole a vy velmi dobře víte, co znamenají slůvka prosím a děkuji. Ale zvykli jste si tato gesta použít také za volantem? Dá-li vám někdo přednost, dejte mu vy najevo, že to oceňujete.

  1. Řiďte.

No to je snad samozřejmé, ne? Co byste asi tak měli za volantem dělat jiného? Tak ať vás ani nenapadne se otáčet na děti či domácí mazlíčky, svačit, telefonovat, vyřizovat textovky atd. Slečny, žádná úprava make-upu ve zpětném zrcátku. Prostě se věnujte řízení a dávejte pozor na to, co se kolem vás děje. Platí hlavně pro mladé a dosud ne příliš zkušené řidiče.

  1. Předvídejte.

Nepředpokládejte, že jiní řidiči budou vždycky dělat to, co mají. Máte oči hypnoticky upřeny před sebe a prostě jedete? Špatně! Vnímejte, co se děje kolem vás a počítejte s tím, že ostatní udělají úplný opak toho, co očekáváte.

  1. Co dělat, když jste za volantem… opravdu… velmi… hodně… unavení.

Můžete mít za sebou poměrně dost kilometrů na různých trasách, ale stejně budete zaskočeni tím, jak najednou vydržet za volantem třeba za několikahodinové jízdy na dovolenou. I když jste si původně mysleli, že káva před cestou to spraví.

  1. Zkontrolujte se.

Neplatí pro vás, dámy, vzpomeňte si, co jsme psali o tom make-upu. Zkontrolovat před jízdou byste měli vlastní vozidlo, to znamená nastavit si zrcátka atd. A jakkoli vám to může připadat jako rada nadmíru zábavná, tak pamatujte na to, že bez dostatku paliva opravdu daleko nedojedete, takže se vám vyplatí se letmo podívat také na jeho stav.

  1. Nezdržujte.

V případě, že se ocitnete u dopravní nehody, nechte její řešení raději na policii, bezesporu to zvládnou i bez vás, takže můžete jet s klidem dál. Rozhodně nezpomalujte, ať nebrzdíte již tak dost hustý provoz.

 

banner4blog here

A co dál ?

Autoškoly dnes nabízí i kurzy pro stávající držitele řidičských oprávnění jako jsou například škola smyku, kurz bezpečné jízdy na motorce a další. Vyhledejte si v katalogu Autostudy další vhodné autoškoly s nabídkou kurzů pro zdokonalení vašich řidičských schopností.

O autorovi

Jiří Novák