Pro řidiče Užitečné info Vše

Dopravně psychologické vyšetření

Dopravně psychologické vyšetření

Dostaly jste se do situace, že Vám byl odebrán řidičský průkaz? Jste řidič z povolání a musíte obnovovat svůj profesní průkaz? Nebo jste snad přišly o nějaké bodíky za menší prohřešky a potřebujete je obnovit? Proto musíte podstoupit dopravně psychologické vyšetření.

Koho se týká?

Toto vyšetření se týká všech řidičů – jako jsou studenti, mladí lidé i senioři. Zkoušku musí podstoupit všichni, kteří potřebují řidičský průkaz k výkonu svého povolání. Např. učitelé autoškol, řidiči v kamionové a nákladní dopravě. Psychotest samozřejmě potřebujete také pokud Vám byl řidičský průkaz zabaven.

Kdo tuto zkoušku nepotřebuje?

Netýká se studentů, mladých lidí a všech kdo budou dělat autoškolu poprvé v životě. Také záleží na tom jestli nejste osobou nějak znevýhodněnou. Potom může Váš ošetřující lékař požádat o přezkoumání Vašeho psychologického stavu.

Je to těžký test?

Není. Test bývá většinou rozdělen do několika částí. Nejdříve se seznámíte s testem a proberete s psychologem vše čemu byste nerozuměly. Vyzkoušíte si dopravní psychotesty jen tak cvičně. Poté až porozumíte všemu co se od Vás bude požadovat pustíte se do jejich plnění naostro.

Kdo provádí toto vyšetření?

Vyšetření smí provádět jen akreditovaný dopravní psycholog s pověřením Ministerstva dopravy. Psychologů s oprávněním (akreditací) je v ČR kolem 200 členů. Seznam všech dopravních psychologů naleznete na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR.

Délka a cena testů

Délka vyšetření závisí na zvoleném psychologovi. Každý dopravní psycholog si délku Vašeho testování upravuje individuálně. Délka vyšetření se pohybuje od 1,5 hodiny a více. Výsledky Vám ve většině případů sdělí ihned na místě po ukončení testů. Cena za dopravně psychologické vyšetření se pohybuje v rozpětí 1 500 Kč – 2 500 Kč.

Jak se nejlépe připravit?

Na toto vyšetření se nejlépe připravíte tak, že hodíte všechny starosti za hlavu. Měly byste být odpočatí a dobře vyspaní. Pozor na alkohol a jiné omamné prostředky. Tohle by Vám v psychotestech jen uškodilo. Zde je potřeba čistá hlava. Zvolte raději nějakou dobrou limonádu nebo sodovku.

Co říci na závěr?

Snad jen to abyste si vzaly dobrou náladu a nezapomněly na občanský průkaz, výpis z evidenční karty řidiče a pokud používáte nějaké pomůcky jako jsou brýle tak také vzít. Jinak už zbývá jen popřát hodně štěstí v těchto dopravních psychologických testech.

banner4blog

O autorovi

Jiří Novák