Vše

Je koupě nového auta hračka?

ojeté vozidlo

Koupit nové či ojeté vozidlo, to je otázka, která trápí mnoho řidičů. Koupit nové auto se může zdát bez rizika, ale i přes to jsou věci, na které je dobré dát si při nákupu pozor. Tento článek by vám tuto problematiku mohl osvětlit a možná vám i pomůže vyřešit nekonečné dilema, zda nový či ojetý vůz.

Pokud se rozhodnete pro koupi auta, první co budete řešit je, zda investovat do nového či koupit ojetinu. V tuto chvíli je důležité si uvědomit, že jen co vyjedete novým autem z daného salónu, jeho hodnota rapidně klesne a cena už nikdy nebude stejná, jako ta, za kterou jste ho pořídili. I to je možná důvod, proč se raději rozhodnout pro vůz ojetý. Ale každý má jiný vkus a koupit si zbrusu nové auta, je přece jen příjemný pocit.

Nové auto z autosalónu

Pokud kupujete nové auto přímo od výrobce, je dobré si při přebírání vozu dát pozor na drobné detaily. Především si zkontrolujte, zda sedí veškeré vybavení, které jste požadovali. K autu je také často přidáváno určité příslušenství „zdarma“ jako reklamní tah. To si před odjezdem ze salónu také pečlivě překontrolujte, protože se vám často může stát, že na toto příslušenství prodejce zapomene a do auta ho nedodá.

Pří koupi absolutně nového auta se připravte na těžké rozhodování ohledně barev. Tady možná stojí za to zmínit, že v poslední době je klasická bílá barva řazena mezi barvy s doplatkem. Takže milovníci bílých aut si ještě nějakou dobu nejspíše za jejich volbu připlatí. Investice do nového auta není tak úplně nejvýhodnější, ale na druhou stranu na něj získáváte záruku a servis, takže když se s autem něco stane, nebude vás to stát tolik, jako u auta ojetého.

Ojetina z bazaru nebo od soukromé osoby

Jestliže se raději rozhodnete pro ojetý vůz, máte více možností, kde ho sehnat. Jako první asi projedete inzeráty na internetu a potom stejně skončíte na procházce po autobazarech. Dejte si pozor na malé a zastrčené autobazary, které už od pohledu nepůsobí zrovna slavně. Auta v nich většinou stojí dlouho, protože zájemců kolem moc neprojde a tím pádem se nenajde ani moc kupců. Je tak naprosto běžné, že vůz v bazaru stojí například i rok nebo dva, to vám ale zkušený prodejce nikdy neprozradí. Pokud se rozhodnete pro nákup z bazaru, raději spoléhejte na ověřené a velké bazary, kde je na vozy poskytována i jakási záruka a podobně. Neříkáme, že velké autobazary jsou zaručeně spolehlivé, řekněme si to totiž upřímně, to už v dnešní době není skoro nic. I v populárních a známých autobazarech se můžete setkat s různými fintami prodejců a podobně. Na druhou stranu, každý problém se vám tu bude řešit podstatně snadněji.

Koupit ojeté auto od soukromé osoby vyjde většinou levněji než v autobazaru. Ale na druhou stranu si musíte uvědomit, že soukromník vám většinou neprodá auto, které má ověřený stav tachometru a podobně. Pokud jdete koupit auto k soukromníkovi, raději s sebou vezměte nějakého kamaráda automechanika, který koukne a vidí, takže vám lehce poradí.

O autorovi

Jiří Novák