Pro začátečníky Užitečné info Vše

Nejčastější dotazy žáků autoškol

Dotazy žáků autoškol

Většina z nás po dovršení plnoletosti začne přemýšlet nad možností chodit do autoškoly a naučit se řídit osobní automobil. V dnešní době, která na nás klade vysoké nároky ve všech ohledech, se není čemu divit. Řidičský průkaz se stává nutnou součástí běžného života a aktivní řidič, má mnohem větší šanci najít uplatnění v celé řadě firem.

Již samotný výběr autoškoly je velice důležitý. Musíme si uvědomit, že nehledáme pouze tu nejlevnější a nebo nejbližší školu, ale hlavně profesionály, kteří nás připraví co nejlépe k závěrečným zkouškám. Během docela krátké doby by se z nás totiž měli stát řidiči schopní řešit složité dopravní situace. Měli by z nás být řidiči, kteří nebudou zmatkovat, ale s chladnou hlavou zareagují tak, jak je v dané chvíli potřeba. Aby tomu tak bylo, je nutné mít instruktora, se kterým si rozumíme a máme k němu důvěru.  Měl by na nás mít čas, být trpělivý a hlavně by měl být schopen odpovědět na vše, co nám není jasné.

Proto bychom si měli vždy před výběrem autoškoly posbírat dostatečný počet referencí. Je dobré si zjistit, zda je daná autoškola ochotna zodpovídat dotazy, které skupiny řidičského oprávnění vyučuje a zda pro ni není problém splnit i nestandardní požadavky. Užitečné je též vědět, zda se instruktor bude daný čas věnovat pouze vám, případně budete mít na výběr, jaké auto řídit (někdo preferuje automobil s dieselovým motorem, jiný s benzínovým) a zda není problém přejít k jinému instruktorovi, pokud si s tím původním z jakéhokoli příčiny nebudete rozumět.

Každopádně je dobré být dopředu co nejlépe připraven.  Z toho důvodu vám přinášíme přehled otázek a odpovědí alespoň na některé z nejčastějších dotazů studentů autoškol.

Co potřebuji k tomu, abych mohl začít studovat v autoškole?

Je nutné vyplnit přihlášku do autoškoly, kde si rovnou zvolíte skupinu, pro kterou chcete dělat řidičské oprávnění. Dále budete potřebovat lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti.

Jak dlouho trvá kurz autoškoly?

Obvyklá délka kurzů je 1-3 měsíce. Pokud chcete získat řidičské oprávnění dříve, můžete se přihlásit do tzv. rychlokurzu. Ten ukončíte již za 3 týdny. Tato nadstandardní služba bývá ale zpoplatněna, takže musíte rovnou počítat s tím, že za rychlokurz zaplatíte víc než za ten klasický. Většina autoškol též nabízí možnost dělat závěrečné zkoušky až do jednoho roku po uhrazení kurzu, tím pádem nemusíte mít strach, že by vám zaplacený kurz propadl kvůli nenadálé situaci, která vám přerušila pravidelné hodiny výcviku.

Jsou poplatky autoškole konečné?

Počítejte s tím, že s přihláškou do autoškoly musíte přinést i lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti. Toto lékařské osvědčení se řídí ceníkem vašeho praktického lékaře. Dále je zpoplatněna závěrečná zkouška úřadem obce s rozšířenou působností,  a to částkou 700,- Kč.

Jaké podmínky stanovuje zákon, abych si mohl zažádat o řidičské oprávnění?

Podmínky vyplývají ze zákona č. 361/2000 Sb. – zdravotní způsobilost a dosažení předepsaného věku pro příslušnou skupinu. Zároveň nesmíte mít zákaz řízení motorových vozidel.

Mohu začít dělat autoškolu pro skupinu B (osobní automobil), i když mi ještě nebylo 18 let?

Kurz můžete začít dělat už několik měsíců před 18-tými narozeninami. Ke zkouškám ovšem můžete jít až po dosažení 18-ti let. Žadatelé mladší 18-ti let musí mít přihlášku potvrzenou zákonným zástupcem.

banner4blog

Jak dlouho trvá jedna hodina „jízdy“ (výcviková hodina)?

Jedna výcviková hodina, tzv. jízdy, trvá 45 minut. V rámci jedné „jízdy“ se absolvují 2 výcvikové hodiny, tj. 90 minut. Je to z toho důvodu, že v kratší době toho moc nestihnete a delší doba je pro žáky příliš dlouhá. Žák se všechno teprve učí a provoz na silnicích je pro nováčka hodně náročný, takže po odjetí dvou výcvikových hodin budete pořádně unaveni a na další provoz byste byli již nesoustředění.

Kdy výuka probíhá?

Většina autoškol nabízí individuální konzultace, během kterých jsou žáci seznamování s teorií. Je dobré si zjistit, zda má autoškola vypsané tzv. konzultační dny a hodiny, případně zda si můžete výuku teorie domluvit opravdu zcela jen podle Vašich časových možností. Výuku výcvikových hodin si domlouváte  přímo s instruktorem, který vede váš výcvik, a to s ohledem na vaše i jeho časové možnosti tak, abyste neměli problém se výcviku zúčastnit. Samozřejmě, čím víc máte volného času, který můžete výcviku věnovat, tím lépe. Domluva bude jednodušší. Myslete na to, že instruktor nemá pouze vás a někdy může být docela komplikované hledat společné časové možnosti.

Co dělat, když nemůžete přijít na domluvenou jízdu?

Jízdu je potřeba předem telefonicky odvolat u konkrétního učitele, který vás vyučuje, většinou stačí 24 hodin před plánovanou jízdou. Pokud splníte podmínky omluvení z jízdy tak, jak to má nastavené konkrétní autoškola, tak vám bude hodina nahrazena bez dalšího poplatku. Pokud se neomluvíte, tak si náhradní výcvikovou hodinu budete muset zaplatit dle sazby autoškoly.

Jaké materiály si mám pořídit pro přípravu ke zkouškám?

Většina autoškol vám poskytne výukový materiál zdarma. Ten ve většině případů obsahuje učebnici a výukové CD, v nichž najdete následující informace:

  1. Pravidla provozu na pozemních komunikacích
  2. Konstrukce a údržba osobního automobilu (+ základy ovládání automobilu, zásady bezpečné jízdy a základy první pomoci)
  3. Seznam testových otázek
  4. Bonusové CD s testy dle požadavků zkoušek

Co všechno je součástí závěrečných zkoušek?

Při závěrečné zkoušce musíte vypracovat test na PC a absolvovat praktickou jízdu.

Jak vypadá závěrečný test, kolik má otázek a jak dlouho trvá?

Test probíhá na PC, obsahuje 25 otázek a je ohraničen časovým limitem 30 minut. Abyste test úspěšně splnili, musíte dosáhnout minimálně 43 bodů z 50 možných, tj. 85%.

Kde mohu najít aktuální znění otázek k testům?

Testy jsou volně přístupné na internetových stránkách, kde si je můžete rovnou vyzkoušet a zjistit, jak kvalitně jste připraveni.

Jak probíhá zkouška z praktické jízdy?

Veškeré informace vám poskytne instruktor, který vedl váš výcvik. Dopředu ale počítejte s tím, že termínu zkoušek se musíte přizpůsobit. Jsou dané dny, kdy zkoušky probíhají. Váš instruktor vás po absolvování všech povinných výcvikových hodin na den zkoušky přihlásí a sdělí vám, kdy se máte ke zkoušce dostavit. Zkoušku z praktické jízdy budete začínat v místě vaší autoškoly, ale trasu, kterou pojedete, se dozvíte až za volantem. Navigovat vás bude komisař, který vás zkouší. Samotná obtížnost trasy i její délka je plně v kompetenci komisaře.

Pokud u zkoušky neuspěji, kolikrát ji mohu opakovat?

Zákon stanovuje lhůtu 6 měsíců na opakování zkoušek, počet pokusů není omezen. Mezi jednotlivými pokusy ale musí uplynout minimální doba 5 pracovních dní. Tyto pokusy si už budete muset hradit navíc, a to opět podle sazeb konkrétní autoškoly.

O autorovi

Jiří Novák