Pro řidiče Pro začátečníky Vše

Pravidla silničního provozu musí ovládat každý dobrý řidič

pravidla silničního provozu

Žádný učený z nebe nespadl a na silnici to platí dvojnásob. Situace je tu o to vážnější, že za případné chyby se draze platí. Z toho důvodu by si měl každý řidič důkladně osvojit pravidla silničního provozu, protože pokud je neumí, vystavuje na silnici nebezpečí nejen sebe, ale i všechny ostatní. V žádném případě si proto nemyslete, že pokud jste měli štěstí a proklouzli testy v autoškole navzdory tomu, že pravidla jistě neovládáte, je všechno v pořádku. Může totiž přijít situace, kdy se Vám Vaše neznalost může pořádně vymstít!

Pravidla silničního provozu nejsou neměnná, ale jsou postupně aktualizována a doplněna. I z toho důvodu se vyplatí si občas osvěžit svoje znalosti, abyste nebyli při případné silniční kontrole nepříjemně překvapeni. Tak schválně! Víte, jaké pravomoci má policie? Kdo všechno smí zastavit Vaše auto? Pokud ne, odpověď naleznete právě v pravidlech.

Čekají Vás zkoušky na řidičský průkaz a Vy chcete mít jistotu, že se na ně skutečně kvalitně připravíte? V tom případě lze jen doporučit různé formy procvičování. Dnes je skutečně z čeho vybírat! Možností je spousta od vyplňování klasických papírových testů, přes on-line Etesty až po rozličné programy a aplikace přímo do Vašeho počítače. Učení tak probíhá rychle a často i zábavnou formou! Také zde totiž platí Komenského osvědčené pravidlo: „Škola hrou.“

Jak se připravit na testy?

Při výběru autoškoly proto vždy přihlížejte také k tomu, jakým způsobem Vás tamní instruktoři na testy z pravidel silničního provozu připraví. Nechte si referovat od svých známých i přátel, určitě totiž neplatí, že výuka musí být nudná. V celé řadě autoškol je již dnes možné setkat se s různými zajímavými formami výuky, které mají tu výhodu, že přispívají ke kvalitnějšímu uchovávání informací. Nespoléhejte přitom na to, že k úspěšnému složení zkoušky Vám postačí jen stále dokola procvičovat testové otázky! Takový přístup není správný již z toho důvodu, že Vám takřka určitě uteče celá řada podstatných souvislostí.

Přestože by to bylo jistě velmi příjemné, ani ten nejlepší instruktor Vám pravidla silničního provozu do hlavy „nenaleje“. Jestliže chcete přistoupit ke zkouškám s klidným svědomím, nepodceňujte proto ani domácí přípravu a věnujte učení svůj volný čas a energii. V budoucnu se Vám totiž Vaše znalosti v žádném případě neztratí. Neučíte se přece jen kvůli zkoušce, ale především pro sebe. Proto myslete na sebe, ale také na ostatní účastníky silničního provozu a při přípravě se snažte si pravidla co nejlépe osvojit a nic nezanedbat!

O autorovi

Jiří Novák