Pro začátečníky Recenze Užitečné info Vše

Nejlepší učebnice pro autoškoly 2016

učebnice autoškola

Následující přehled učebnic pro studium autoškoly by Vám měl pomoci při výběru té, která Vám bude ideálně vyhovovat. Některé autoškoly nabízí ke studiu i učebnici zdarma. Které to jsou zjistíte velice snadno v katalogu autoškol Autostudy.cz. Na českém trhu se momentálně vyskytuje celá řada publikací, z nichž mezi ty nejužitečnější patří:

SCHRÖTER, Z.: Autoškola? Pohodlně!, Agentura Schröter, 2015 

učebnice-autoskoly -pohodlne

Autoškola? Pohodlně! je psaná velmi čtivě. Výklad látky je vedený komiksovým způsobem, kdy je každý obrázek vztahován ke konkrétní situaci, vozidlu, řidiči. Jednotlivá témata jsou oddělena barevně, což urychluje orientaci a usnadňuje rychlé vyhledání informací v textu. Součástí publikace jsou i testy, ke kterým jsou přiložené tabulky na zápis správných odpovědí.

WEIGEL, O.: Autoškola 2015 (Pravidla, značky, testy), CPRESS, 2015 

ondrej weigel autoškola 2015

Kniha Autoškola 2015 (Pravidla, značky, testy) není na první pohled příliš barevná, ale je v ní mnoho užitečných informací. Najdete zde i to, co v jiných učebnicích nebývá – bodový systém a sankce za přestupky a vzor záznamu o dopravní nehodě.

FRAUS, P.: Autoškola (Nové testové otázky (2014)). Grada, 2014 

autoskola nove testove otazky

Učebnice Autoškola (Nové testové otázky (2014)) má barevně odlišené jednotlivé tématické bloky otázek, což slouží k lepší orientaci. Velmi příjemné je i označení u otázek, ke kterým skupinám patří. Čtenář může svoji pozornost zaměřit pouze na otázky pro svoji skupinu a neučí se nic zbytečně. Správné odpovědi k otázkám najdeme na vnitřní straně obálky Nové testové otázky (2014).

BARTÁK, M. a kol.: Autoškola 2015, Plot, 2014

autoskola-matej-bartak

Autoškola 2015 se pyšní názvem nejaktuálnější kniha na trhu. Najdeme zde mimo jiné i praktický návod k závěrečným zkouškám.

MINÁŘ, V.: Autoškola /Moderní učebnice a testové otázky (2015)), Grada, 2015 

autoskola moderni ucebnice a testove otazky

Tato učebnice je plná názorných barevných fotografií. I zde najdeme barevné hmatníky, které rozlišují jednotlivé výukové kapitoly pro lepší orientaci. Kniha nabízí srozumitelný a stručný výklad, kdy se čtenář nemusí mořit zbytečným textem, ocení i dopravní videa zdarma na webových stránkách.

banner4blog

Všechny učebnice obsahují následující kapitoly:

Kontrola a údržba vozidla – Žák se zde dozví, co je potřeba zkontrolovat před samotnou jízdou, seznámí se s motorovým prostorem, jak se řeší běžné problémy, např. výměna žárovek či pojistek. Je tu přiblížená i instalace tažného oka nebo nouzové startování.

Seznámení s vozidlem a základní úkony – Student se naučí orientaci v autě. Je zde popsáno, jak se nastavují zpětná zrcátka, správný posed, ovládání volantu či řazení převodových stupňů, ale třeba i rozjezd do kopce a plynulé zpomalování.

Zásady bezpečné jízdy – V této kapitole se dozvíme, jaký vliv má na bezpečnou jízdu stav vozidla, řidiče, způsob jízdy, ale i počasí a denní doba. Kapitola nás provede bezpečným řízením ve městě i mimo město, parkováním, předjížděním a dalšími nutnými manévry na silnici. Je zde vysvětleno, jak se provádí úhybný manévr, co je to aquaplaning nebo jak se chovat za volantem při smyku.

Pravidla provozu na pozemních komunikacích – Najdeme zde zákon o provozu na pozemních komunikacích, vymezení základních pojmů, povinnosti účastníků silničního provozu, dopravní značky a řešení průjezdu křižovatkou.

Bodový systém – Student se v učebnici autoškoly seznámí s bodovým systémem, tj. kolik bodů je za jaký přestupek.

Zdravotní příprava – Seznámení studenta s první pomocí, připomene zásady, které je nutné při jejím poskytování dodržovat.

Ukázky zkušebního testu – V každé učebnici jsou vzorové otázky a ukázky testů. Student si může jednotlivé testy vypracovat a ověřit si úroveň svých znalostí.

Zkušební testy jsou výhodné pro studenty, kteří upřednostňují papírovou verzi nebo nemají k dispozici PC s připojením na internet. Testy nás i vybízí k tomu, abychom si sami našli správnou odpověď, což je výhoda proti elektronickým testům. Pro ty, kteří mají rádi elektronickou podobu, jsou zde testy ministerstva dopravy. Ty dovolují vybrat, zda chcete pouze procvičovat jednotlivé otázky  nebo vypracovávat test pro danou zvolenou skupinu. Velkou výhodou testů ministerstva dopravy je jejich aktuálnost. Navíc se seznámíte s vizuální stránkou testů a při skládání samotné zkoušky nebudete ničím překvapeni. Výše podaný přehled učebnic autoškol by měl zaručovat dostatečně kvalitní výběr vhodné učebnice, která vás zdárně provede nástrahami autoškoly.

O autorovi

Jiří Novák