Pro začátečníky Užitečné info Vše

Řidičák na motorku. Vyberete si ze široké nabídky kurzů.

řidičák na motorku

Kdo by dnes minimálně mezi mladými muži nechtěl vlastnit řidičák na motorku? Lákavá tu rozhodně není jen její rychlost, ale také elegantnost a snadná ovladatelnost. Řidičský průkaz, jehož vlastnictví Vás opravňuje k řízení motorek, motocyklů i mopedů, nese označení skupina A. Již teď se nabízí řada dotazů. V jakém věku můžete přistoupit ke skládání řidičáku, kolik peněz si máte připravit, za jak dlouho se budete moci těšit z jeho zisku? To vše se dozvíte, jestliže budete pokračovat v četbě! Následně si můžete v katalogu Autostudy.cz vyhledat ty nejlepší autoškoly, které nabízejí řidičák na motorku a porovnat jejich přednosti.

Řidičák na motorku již od 15 let

Možná to nevíte, ale řidičák na motorku můžete vlastnit již od 15 let! Jedná se o řidičské oprávnění skupiny AM a po jeho získání smíte řídit malý motocykl nebo moped, jenž má maximální konstrukční rychlost do 45 kilometrů za hodinu. Již o rok později si pak můžete pořídit řidičské oprávnění A1 a prohánět se na motocyklu o objemu 125 ccm s výkonem 11 kW. V 18 letech můžete získat řidičské oprávnění skupiny Ao a bez omezení se můžete o řidičský průkaz skupiny A snažit v 21 letech.

Kompletní přehled skupin řidičských oprávnění na motorku:
AM – Pro mopedy do 50 ccm a 45 km/h, které lze získat po dovršení 15ti let.
A1 – Pro motocykly do 125 ccm a 11 kW, které lze získat po dovršení 16ti let.
A2 – Pro motocykly o výkonu od 25 do 35 kW, které lze získat po dovršení 18ti let.
A – Pro motocykly o výkonu nad 35 kW, které lze získat po dovršení 24ti let.

V žádném případě byste přitom neměli podcenit výběr vhodné autoškoly. Ono totiž vůbec není jedno, kterou se rozhodnete navštěvovat! Řada autoškol dodnes nemá odpovídající vybavení a na skutečně kvalitní motorce se někdy během kursu vůbec nesvezete. Je pochopitelné, že okamžik, kdy přijdete ke zkoušce a máte složit řidičák na motorku na stroji, jehož kategorii z vlastní zkušenosti vůbec neznáte, není nijak příjemný.

Jednou z častých chyb je potom orientace při výběru podle ceny. V případě autoškoly totiž není nijak chytré řídit se jen podle toho, která je nejlevnější. Je třeba mít na paměti, že cena kursu se většinou odráží v kulturním prostředí učeben a také v kvalitě výukových motocyklů. Někdy tak vlastně ušetříte hlavně na své vlastní přípravě, což se vám do budoucna může vymstít.

Kurzy na řidičské oprávnění skupiny A a všech jejich druhů nabízejí kvalitní autoškoly v Praze jako jsou například Autoškola VT centrum, Autoškola Krátký nebo Akad. Bezpečně na motorce, JM autoškola v Brně a autoškola Club v Ostravě.

Po zdařilém výběru autoškoly je nutné ještě vyplnit přihlášku. Ta sestává z nejdůležitějších údajů o vaší osobě, do 18 let je nutný také podpis vašich rodičů, případně zákonného zástupce. Obvodní lékař pak posoudí, zda jste způsobilí k tomu, abyste si řidičák na motorku mohli udělat. Pak již hurá na první jízdy a první hodiny teorie!

 

banner4blog

 

Délka kursu je zpravidla odvislá od toho, zda již vlastníte nějaký řidičský průkaz. Pokud již jste majiteli řidičského oprávnění skupiny Ao s omezením do 25 kW, smíte se podrobit jen takové délce výcviku, kterou si domluvíte s autoškolou a následně složíte zkoušku. Jestliže toto oprávnění nemáte, bude nutné, abyste se podrobili přímo výcviku na skupinu A bez omezení. Praktická část výuky obvykle sestává z 13 hodin ve výcviku v řízení vozidla, z hodiny praktické údržby a ze 4 hodin praktického výcviku zdravotnické přípravy. Tak málo Vás již dělí od toho, abyste se mohli pochlubit, že i Vy máte řidičák na motorku!

 

O autorovi

Jiří Novák