Pro začátečníky Vše

Řízení motocyklu. Na co si dát pozor?

řízení motocyklu

Pravděpodobně jste si toho již všimli, ale řízení motocyklu se v dnešní době pomalu stává stále větší módou. To lze lehce prokázat na rostoucím počtu motorkářů i registrovaných motorek. Jaká je hlavní příčina tohoto stavu? Nic menšího než snaha utéci za hranice všedních dní, zažít něco nezvyklého! Navíc řízení motocyklu je spojeno i s prožitkem svobody a uvolnění. Je samozřejmé, že tato situace s sebou nenese jen výhody, stoupá i množství nehod, které zaviní řidiči motocyklů a počet mrtvých. Proto je velice důležité vybrat si tu správnou a kvalitní autoškolu. Zařadili byste se také Vy rádi do narůstající komunity zodpovědných motorkářů?

V tom případě je nutné klást důraz již na samotný výběr motocyklu. Není to jako v minulých dobách, dnes je možné zvolit z celé řady značek, které spadají do šesti základních kategorií. Při koupi motocyklu je potom nutné počítat i s celou řadou dalších výdajů. Bezpečné řízení totiž vyžaduje i nákup další nutné výstroje. Na prvním místě je přitom nutné jmenovat přilbu, kterou je možné zakoupit již zhruba od 2 000 Kč. Další náklady vzniknou koupí rukavic, obuvi a správný motorkář se dnes jen stěží obejde i bez kvalitní kožené kombinézy s chrániči. Nikdo Vám sice nemůže bránit, abyste na projížďku vyrazili i v obyčejných džínách a kožené bundě, stačí však sledovat televizní zpravodajství, abyste zjistili, jaké následky může mít případná havárie.

banner4blog

Na co byste se měli při výběru vhodného motocyklu zaměřit? Především byste se měli jeho výběr snažit co nejvíce přizpůsobit Vašim schopnostem a možnostem. Řízení motocyklu totiž není jednoduchá záležitost! Jestliže patříte do kategorie začátečníků, v žádném případě není dobře, když si vyberete motorku, která bude mít vyšší objem než 800 cm3, a to je ještě velmi vysoko posazená hranice! Také výkon Vašeho stroje by se měl do té doby, než získáte odpovídající řidičskou praxi, pohybovat maximálně v rozmezí 50-80 koní. Své dovednosti v řízení motocyklu můžete vylepšit v jedinečné škole pro motorkáře: Bezpečně na motorce.

Každý jsme jiný. To platí nejen povahově, ale i postavově. Ne každá motorka se proto hodí k Vašemu somatotypu! V případě špatného výběru nebudete při řízení nejen dobře vypadat, ale zároveň může mít jízda na motorce i špatný dopad na Vaše tělo. Jak je to možné? Není nic horšího než špatná jezdecká pozice! Z toho důvodu jen výjimečně vídáme jezdce mohutnějších postav na supersportech japonské výroby, nižší řidiči by pak museli na některá vysoká endura nastupovat pomalu ze štaflí!

Pokud jste začátečníci, nechte si při výběru motocyklu poradit od zkušenějších kolegů. Nikdo učený přece z nebe nespadl. Pokud budete zodpovědní, ve Vaší garáži zřejmě pro začátek skončí takzvaný naked bike – naháč! Především pro člověka, který na motorce jezdit začíná, je tato kategorie takřka ideální. Jezdec na podobném stroji vypadá dobře, ten má navíc vyvážené jízdní vlastnosti. Správné řízení motocyklu je zkrátka alchymie!

O autorovi

Jiří Novák