Vše

TOP10 nejlepších mobilních aplikací pro řidiče

mobilni aplikace pro ridiče

Jste hrdým majitelem chytrého telefonu, který samozřejmě máte vybaven mnoha užitečnými aplikacemi? A už vás napadlo, že by vám mohl být užitečný také za volantem? V čem? K dispozici jsou na trhu totiž také různé šikovné vychytávky pro řidiče.

1. Waze

Klasickou navigaci znáte. Dopravní zpravodajství o tom, kde vás čeká jaké zdržení, rovněž. No a znáte i jeho vylepšenou verzi, kde se v rolích silničních reportérů ocitají i sami řidiči a informují se o tom, co se na silnicích děje, navzájem. A Waze se naučila tohle všechno spojit. Všichni majitelé aplikace jsou propojeni, takže ve chvíli, kdy ji pustíte, vidíte na mapce také ostatní a můžete od nich čerpat užitečné informace. A zároveň tu funguje i chytrá navigace, která se právě naučila dopravní situaci zohlednit a vybrat tak pro vás tu nejvhodnější trasu. Waze si drží prvenství v tom, že ji využívá nejvíce lidí, takže přísun novinek je zaručen.

2. Alkohol kalkulačka

Něco málo jste vypili a nejste si jisti, za jak dlouho můžete bez obav usednout za volant? Alkohol tester po ruce nemáte, co ale po ruce zaručeně máte, to je váš mobilní telefon. Vybrat si můžete z více než třicítky přednastavených nápojů. Celá aplikace je lokalizovaná do češtiny a velmi snadno se ovládá. Po zadání parametrů se výsledky zobrazí v přehledném grafu. Samozřejmě dbejte na to, že se jedná jen o přibližný odhad doby, za kterou budete plně střízliví, jelikož každý organismus se s alkoholem vyrovnává jinak. Vydání kalkulačky podpořil také BESIP a je k dispozici jak pro Android, tak i pro iOS. A samozřejmě je zdarma.

3. Záchranka

Chytré telefony přicházejí se svými možnostmi ke slovu i tehdy, když se vám během cest něco stane. Chrání vás od toho, že prostě zpanikaříte, jelikož aplikace si toho poměrně dost zvládne pamatovat za vás. Vytočí linku 155, lokalizuje vaši polohu a než za vámi dorazí zdravotníci, také vám ukáže interaktivní návod na provedení první pomoci a vysvětlí, co máte dělat v mnoha dalších situacích, kdy dojde k úrazu (pokud se postižený dusí, krvácí atd.). A umí vám i říct, kde se nachází lékárna či nemocnice v případě, že se nestanete účastníkem rovnou dopravní nehody, ale někomu z posádky vozu se třeba „jen” udělá špatně.

4. mBenzin

mbenzin

Tahle aplikace vám pomůže ušetřit. Zmapuje vám totiž benzinové pumpy ve vašem okolí. Takže se dozvíte, kam to máte nejblíž a také, kde natankovat nejlevněji. Údaje získává sice s drobným zpožděním několika málo dní, ale i tak jsou výsledky poměrně přesné. A myslí i na řidiče, kteří potřebují zjistit ceny nafty nebo LPG. Ke zpřesnění údajů můžete navíc i sami přispět a zadat aktuální cenu. K tomu vám bude rovnou stačit pouze váš telefon. Aplikace je samozřejmě česky, neboť pochází z dílny českého vývojářského týmu. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, její stažení vás navíc nebude nic stát.

5. Google mapy offline

Nemáte po ruce zrovna možnost být online? Nebo je přenos dat touhle cestou zkrátka drahý? Zatím tato možnost funguje omezeně, ale každopádně Google přišel se zajímavou novinkou. Jen musíte s předstihem myslet na přípravu. Ještě v době, kdy přístup na síť máte, si požadovaný úsek na mapách stáhněte. S jistými omezeními (nelze například vyřadit placené úseky) vám ale mapy poslouží jako klasická navigace i offline. Zvládnou se automaticky aktualizovat tehdy, pokud se budou moci opět připojit k internetu.

6. Goodyear

Také je lokalizovaná do češtiny a vzešla, jak už název napovídá, z dílny známého výrobce pneumatik. Najdete tu mimo jiných věcí samozřejmě údaje o pneumatikách, což znamená přehled o sortimentu výrobce, ale také o značení napříč Evropou. Zejména před letní cestou na dovolenou se vám bude hodit informovat se o tom, jaká jsou pravidla provozu v ostatních zemích (rychlostní limity atd.). Pokud by vás na cestách dostihl nějaký problém, přispěchá vám na pomoc s informacemi o servisech.

7. mParkování

Je tak trochu specifickou záležitostí. Zajímat vás totiž bude, pokud se chystáte autem do Prahy. Aplikace poradí, kde nejlépe v hlavním městě zaparkovat a také za kolik a na jak dlouho. A dozvíte se i přesně o tom, jak vypadá v metropoli aktuální dopravní situace. K dispozici máte i kamerový záznam. U parkoviště P+R se dozvíte i konkrétně, jak zaplněné právě je. A můžete si na zaparkované auto nastavit také upomínku, takže hned zjistíte, kde svoje vozidlo máte, případně jak dlouho na daném místě ještě můžete stát. Aplikace vám současně zobrazí také přehlednou mapu parkovacích zón.

8. OnRoad Augmented Driving

 S čím pomůže tahle aplikace? Ohlídá za vás bezpečnou vzdálenost vůči vozidlům jedoucím před vámi. Což znamená, že mnohdy vám ušetří kapsu od placení pokuty, ale samozřejmě se takto především postará o vaši bezpečnost. Jen budete potřebovat přístroj upevnit do správné polohy na držák, kde ho následně vycentrujete do požadované pozice. S tím vám aplikace sama pomůže, stejně jako s dalším nastavením. Může navíc být spuštěna také na pozadí. Za tohoto stavu vás ale nepřestává hlídat a v případě problému vyšle upozornění, a to jak zvukové, tak i obrazové.

9. ProAuto

proauto

 I tato aplikace vám pomůže především ušetřit. Pochází z dílny stavební spořitelny Wüstenrot, ale hodit se rozhodně bude všem majitelům vozidel. Zmapuje totiž přehledně veškeré vaše výdaje za auto. Současně funguje jako kalendář, do kterého si můžete vepsat upomínky. Takže už nikdy nezapomenete nic zaplatit nebo zařídit, ať se jedná o povinné ručení nebo výměnu pneumatik. ProAuto zvládá spravovat i více vozidel najednou, což bude užitečné všem, kteří vlastní poněkud rozsáhlejší vozový park. I ona je ke stažení volně.

O autorovi

Jiří Novák