Pro řidiče Užitečné info Vše

Postup při žádosti o vrácení řidičského průkazu

vrácení řidičského průkazu

Už je to tady! Chvíle, na kterou jste se těšili jak malé děti na Vánoce, se konečně přiblížila! Zase budete svými pány, budete se moci dopravit vždy a všude včas! Vrácení řidičského průkazu předznamenává vaši novou životní etapu! Jakým způsobem je ale nutné postupovat, abyste svůj řidičák dostali zpět v co nejkratší době? Jaká náležitosti a podmínky je třeba splnit?

Především je třeba mít na paměti, že o řidičský průkaz je třeba žádat na příslušném obecním úřadě nebo magistrátu, když uplyne nejméně doba 12 měsíců od dat, kdy Vám byl odebrán. Stejným způsobem se musí chovat řidiči se zákazem činnosti, kteří si o navrácení mohou žádat také až po jeho uplynutí. O řidičák lze přitom přijít poměrně lehce, jeho znovudobytí již tak jednoduchou záležitostí není.

Žadost o vrácení řidičského průkazu

Vaše žádost by měla obsahovat kromě jejího písemného znění také doklad o odborné způsobilosti a doklad o zdravotní způsobilosti, jehož součástí jsou také výsledky dopravně psychologického vyšetření, takzvaných psychotestů. Doklad o odborné způsobilosti si opatříte v autoškole.

Jestliže tedy chcete žádat o vrácení řidičského průkazu, měli byste si zvolit pokud možno takovou autoškolu, která nabízí svým frekventantům výcvik všech skupin, pro něž jste byli majiteli řidičského průkazu. Nezapomeňte na to, že potřebujete výpis z karty řidiče a vyplněnou žádost o přezkoušení do autoškoly. Samotné přezkoušení se potom skládá prakticky z toho, co jste již kdysi museli absolvovat při závěrečkách. Nevyhnete se testu z pravidel provozu (vyzkoušejte si e-testy online) i první pomoci, otázkám na ovládání a údržbu vozidla ani praktické jízdě.

Nyní je na místě důležitá otázka, kdy se je vhodné přezkoušení podrobit? Není to totiž vůbec jedno! Vybodovaní řidiči si musí pohlídat, aby jejich doklad o přezkoušení nebyl v čase podání žádosti starší 30 dní. Přezkoušení je přitom v autoškole možné podstoupit již měsíc před skončením lhůty zabavení řidičáku.

Jestliže se Vám napoprvé nezadaří, není nutné věšet hlavu. Pro přezkoušení odborné způsobilosti máte totiž k dispozici jeden opravný pokus. Horší situace nastává ve chvíli, kdy se dotyčné osobě nepovede složit konkrétní část zkoušky ani napodruhé, v tu chvíli totiž musí před dalším pokusem absolvovat nový výcvik v autoškole.

Řidiči, kterým bylo řízení zakázáno, se mohou nechat přezkoušet vždy až v termínu, kdy již jim zákaz skončil. Při přihlášení ke zkoušce se navíc musí prokázat rozsudkem soudu nebo rozhodnutím správního orgánu o zákazu činnosti. Jestliže jim byl zbytek trestu odpuštěn, měli by také donést příslušné rozhodnutí nebo usnesení.

Kde můžete absolvovat psychotesty? Odpověď je jednoduchá – jen a pouze u akreditovaného dopravního psychologa. (Přihlaste se k ověřenému Psychologovi v Praze). K němu budete potřebovat výpis z evidenční karty řidiče, občanský průkaz, finanční hotovost (připravte si 2-3 tisíce) a v případě nutnosti i brýle nebo naslouchadlo. S výsledkem svých psychotestů pak zajděte také ke svému praktickému lékaři, jenž vyřkne ortel nad vaší zdravotní způsobilostí.

Máte již všechny tyto věci v pořádku? V tuto chvíli Vás dělí od navrácení řidičského průkazu pouze výše zmíněná návštěva příslušného obecního úřadu a magistrátu! Nic nepodceňujte a vše si spolehlivě obstarejte! Pokud by totiž řidič nepožádal daný úřad o vrácení řidičského oprávnění a přesto řídil motorové vozidlo, hrozilo by mu nebezpečí postihu za přestupek řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, za nějž se ukládá sankce ve výši 25-50 000 Kč a zakazuje činnost od 12-24 měsíců. Tím bychom se vlastně dostali zase na úplný začátek.

Vrácení řidičského průkazu je tedy záležitostí, která nějakou dobu trvá. Nenechávejte proto nic na poslední chvíli a snažte se vše potřebné obstarat včas. Na silnicích se pak hleďte vystříhat toho, abyste museli podobné martyrium absolvovat ještě někdy v budoucnu!

O autorovi

Jiří Novák